Automatika pro domácí chov drůbeže

VÝROBA POZASTAVENA.


pohon s příslušenstvím a solárním panelem

    Zajistí spolehlivé noční zavírání, případně i krmení drůbeže, nezávislé na přítomnosti chovatele. Účelem výrobku je zlepšení ochrany před nočními dravci a zmenšení starostí chovatelům. Okamžik zavření je řízen vnitřními hodinami a kalendářem, automaticky nastavovanými podle světla, nezávisle na oblačnosti. (Slípky se vracejí při zatažené i jasné obloze ve zhruba stejnou večerní dobu, která se během roku posouvá. Zavření dvířek dle setmění při jasné obloze, by způsobilo příliš časné zavření při oblačnosti a v určitou roční dobu by slípky nestihly návrat! A naopak. Nastavení dle zatažené oblohy by při rozjasnění oddálilo zavření až na velmi pozdní hodinu. Proto PEVNÉ NASTAVENÍ všech časů s využitím letitých zkušeností ušetří zákazníkům opakování podobných, někdy i tragických chyb.) Případně lze doladit předstih zavření před setměním a jeho rozložení během roku (v zimě je nulový, v létě se blíží 1 hodině), stejně jako omezení časného ranního otvírání v létě (o půl šesté letního času). Běžně ale není třeba se jakkoli zabývat nastavováním, po namontování dvířek stačí vynulovat vnitřní mikropočítač podržením tlačítka na 3 sekundy.
    Pohon s příslušenstvím, kromě dobíječky na elektrickou síť, je konstruován pro venkovní prostředí. Zařízení je napájeno akumulátorem zabudovaným v pohonu, který postačí k provozu na 1 až 4 měsíce. K dobíjení akumulátoru, i trvalému, slouží solární panel nebo síťový adaptér.

Přednosti:
- Pohon je samosvorný, chová se tedy jako zamknutý. Na rozdíl od závěsného provedení neumožní nadzvednutí dvířek dravcem. Přibývání trusu pod dvířky je nepravidelné a malá mezera může umožnit nadzvednutí zavěšených dvířek a nenadálou ztrátu celého chovu vniknutím dravce. Vysoký práh, těžká dvířka a pravidelné čištění sice sníží riziko ale jistotu nepřinesou (ověřeno praxí). Před hladovým dravcem jsou jistá jen dvířka zamknutá. Ve srovnání s otáčivými dvířky, jsou tato zásuvná, odolná vůči poryvům větru a mechanickému poškození.
- Montáž spočívá v připevnění dvířek čtyřmi šrouby nad vchod pro drůbež, případně upevnění slunečního panelu čtyřmi šrouby na jižní stranu a zasunutí konektoru. Nevyžaduje žádnou elektroinstalaci, zakrývání před deštěm ani riskantní nastavování časů.
- Fotosenzoru nevadí zastínění (může být na slunci, stejně jako uvnitř objektu s malým okénkem).
- Nevyžaduje žádnou údržbu ani promazávání, stačí hlídat kontrolku a jednou za čas očistit práh pod dvířky a zkontrolovat zavření.

Technické údaje:
Maximální zátěž: 0,7Kg (opakuje 2 pokusy po 10 sekundách, pak se zastaví až do odblokování tlačítkem)
Napájení: vnitřní olověný akumulátor 12V / 1,3Ah (+síťový adaptér nebo solární panel)
Dobíjení akumulátoru: 15až20Vss / 150mA (obvykle po 2 až 4, s dávkovačem po 1 až 3 měsících, po vybití bliká kontrolka nejméně 1 týden před zastavením)
Ovládací prvky: tlačítko, 2x světelná signalizace, fotosenzor nad tlačítkem
Řízení pohonu:vnitřními hodinami a denním světlem (snímá fotosenzor nebo solární panel dle přání zákazníka)
Pracovní teplota / vlhkost: -15 až +45°C / 10 až 99%
Rozměry / hmotnost pohonu: 35 x 10 x 5cm / 1,3Kg
Otvor dvířek (šířka x zdvih): 18,5 x 23cm
Celková výška včetně dvířek: 61cm

dávkovač krmných směsí

Dávkovač krmné směsi

Zajistí krmení drůbeže po několik dní, bez zbytečných ztrát směsi a "přikrmování myší". Např. nášlapné krmítko má své přednosti, avšak praxe je překvapivá - drůbež z něho vyhází množství zrní i přesto, že v něm není nic přimícháno. Dávkovač je ovládán výše popsaným pohonem dvířek EPD5. Velikost dávky lze nastavit asi pro 2 až 50 slípek a to ve dvou "chodech" samostatně. První proběhne těsně před otevřením dvířek, druhý v poledne. Držák dávkovače se upevňuje dvěma vruty na stěnu. Délka propojovací šňůry je 3m (na přání delší). Krmná směs musí být, bez stébel proto je vhodné ji přesívat.

Přednosti:
- Dopřeje chovateli opustit chov na několik dní, bez obtěžování příbuzných či sousedů.
- Pro dávkovač lze použít zrní doplněné šrotem, vitamíny, drcenými skořápkami atd. Slípky nejprve vyberou to lepší ale pokud jsou dávky správně nastaveny, do večera dosbírají i veškeré zrní.
- Nehrozí převrhnutí silným větrem ani navlhnutí směsi v zásobníku, který může být venku.

Ceny od 19.5.2017 (celková cena)
Elektrický pohon EPD5 s dvířky: 5200,-Kč
Síťový adaptér:   180,-Kč
* Solární panel (vč. držáku na stěnu):   760,-Kč
Dávkovač krmné směsi (+zásobník 9litrů a držák na stěnu), dodací lhůta 3 týdny:   zrušeno
Poštovné (dobírka České Pošty):   183,-Kč
* Solární panel je náhradou za síťový adaptér tam, kde není elektrická síť v dosahu (alespoň s prodlužovacím kabelem k občasnému dobíjení). Jsou-li dvířka v trvalém šeru (toto je NUTNO UVÉST V OBJEDNÁVCE) lze sluneční panel využít k detekci deního světla. Při dobíjení pohonu solárním panelem nemá síťový adaptér žádné využití.

 VIDEO - dvířka a dávkovač v praxi (na youtube.com)


Jak zajistit drůbeži trvalý dostatek vody:
Do plastové láhve s víčkem (objem 1 nebo 3 litry případně i větší) vyvrtejte do hrdla, těsně pod víčkem, díry o průměru asi 8mm, nejlépe ze 3 stran. Do láhve natočte vodu, zašroubujte víčko a položte ji dnem vzhůru do misky. (Voda pak bude dotékat jen při úbytku z misky.) Tuto napáječku upevněte okem z drátu ke stěně nebo k plotu. Je vhodné ji také zastínit, na přímém slunci by se voda rychle kazila.
Dvouletá záruka se vztahuje jen na vady výrobku! (Neplatí na případnou související škodu, která mívá mnoho neprokazatelných příčin.) Pozáruční servis zajištěn.

Zde je návod na obsluhu pohonu a dávkovače ke stažení (navod7.doc) a podrobný návod k nastavení vlastností (funkce7.doc).

Vyrábí a prodává:Servis provádí:
Jitka HloušováJosef Vobejda
Družstevní 203Terézy Novákové 155
572 01 Polička539 44 Proseč 155
tel.778 046939tel.604 387530
j.hlousova@email.czdetektory@volny.cz

Pracovní doba:    Po - Pá od 7:00 do 15:00Návrat na úvodní stranu